25 Aralık 2010 Cumartesi

arı otu

ARI OTU


picture
 
Ülkemiz Ekolojik Koşulların Uygun Oluşu Nedeniyle Büyük Bir Tarımsal Potansiyele Sahiptir.Birçok Yörede Kışın Boş Kalan Alanlarda Kışlık Ara Ürün Olarak,Bazı Yörelerde İse Erken İlkbaharda Ekilerek Yazlık Olarak Yetiştirilebilecek Tek Yıllık Bir Bitkidir.

Arı Otu,Erken İlkbaharda Bölge Arıcılığı İçin Gerekli Polen Ve Nektar Kaynağı Sağlama Bakımından Son Derece Uygun Bir Bitkidir.Arı Otu Dik Olarak Gelişmekte Ve 60-100 Cm Kadar Boylanmaktadır.Sapın Üzeri Dikenimsi Tüylerle Kaplıdır.Yapraklar Sap Üzerinde Almaşıklı Olarak Dizilidir.

picture

Çiçek Salkımları Sapın Daha Üst Boğumlarından Çıkmaktadır.Bir Çiçek Salkımında Çiçeklenme,Salkımın Alt Kısmından Başlamakta Ve Yaklaşık Bir Hafta Sürmektedir.Çiçeklenme Süresi Bir Bitki İçin 1 Ay,Bir Tarla İçin İse 1,5-2 Aydır.Bu Derece Geniş Bir Çiçeklenme Seyri, Hemen Hemen Çoğu Tarla Bitkisinde Görülmemektedir.

Çiçekleri Genellikle Mor Renkli,Bazen Sarı-Beyaz Renklidir.1 M2 Alanda 3500-4000 Adet Çiçek Oluşturabileceğini Göstermiştir.Arı Otu Bal Arılarının Nektar Ve Polen Kaynağı Olarak Dünyanın En Üstün 20 Bal Bitkisi İçerisinde Yer Almakta;ABD,Almanya,Rusya Ve Yugoslavya Gibi Ülkelerde Bal Arılarının Yararlanılması Amacıyla Yetiştirilmektedir.Arı Otundan Kuzey Amerika Ve Avrupa Ülkelerinde Arı Merası Olarak Yararlanılmaktadır.

picture

Arı Otunun Korunga,Fiğ,Kolza Ve Yonca İle Birlikte Aynı Dönemlerde Yetiştirildiğinde,Arılar Tarafından Daha Fazla Ziyaret Edildiği Ve En İyi Çiçek Tozu Verimine Sahip Olduğu Belirlenmiştir.Arı Otu Bitkisini Ziyaret Eden Bal Arılarının Yaklaşık % 25'inin Polen,% 75'inin İse Nektar İçin Ziyarette Bulunduğu Belirlenmiştir.Elde Edilen Balın Oldukça Kaliteli Olduğu Ve Dekara 50-80 Kg Bal Verimi Elde Edilebileceği Bildirilmiştir.

1 Dekar Alanda Kuvvetli 2 Koloni Beslenebilmektedir.Arı Otu Kuzey Amerika (California) Orijinli Bir Bitki Olup,Denizden Yüksekliği 500 M Olan Ve Ilıman İklimli Bölgelere Adapte Olmuştur.Denizden Yüksekliği 700 M'den Az Olan Yerlerde Sonbaharda Ekilebilen Arı Otu,700 M'den Yüksek Alanlarda İse Erken İlkbaharda Ekilebilmektedir.Bitki,Toprak İstekleri Yönünden Fazla Seçici Değildir Ve Çoğu Toprak Tiplerinde Başarı İle Yetişmektedir.

Arı Otunun Yetiştirilmesi,Diğer Kışlık Ara Ürünlerin Yetiştirilmesinde Olduğu Gibidir.Akdeniz İkliminde Ekim-Kasım Aylarında Ekimi Yapılır. Ancak,Tohumları Biraz Küçük Olduğundan,Daha Titiz Tohum Yatağı Hazırlığına Gerek Vardır.Ekim 20-30 Cm Aralıklı Sıralara Yapılmaktadır.

Tohum Miktarı 1.0-1.5 Kg/Da,Ekim Derinliği 1.0-2.0 Cm Arasında Tutulmaktadır.Serpme Ekimde Tohumluk Miktarı Biraz Daha Arttırılmalıdır. Ege Ve Akdeniz Bölgelerinde Yüksekliği 700 Metreyi Geçmeyen Yerlerde Sonbaharda,Diğer Bölgelerde Erken İlkbaharda Ekilen Arı Otu,Kış Ayları Boyunca Gelişme Göstermekte,Nisan Ayı Başından İtibaren Çiçeklenmeye Başlamaktadır.

Ege Ve Akdeniz Koşullarında Sulamaya İhtiyaç Duymayan Arı Otu,İç Bölgelerde Yazlık Olarak Ekildiğinde Ve Yağışın Olmadığı Durumlarda Sulamaya Gereksinim Duyabilir.Çiçeklenme Başlangıcında Silaj Üretimi Amacıyla Biçim Yapılabilir.Ancak Bırakılıp 1.0-1.5 Ay Süreyle Arı Merası Olarak Yararlanılması Ve Çiçeklerin İyice Azaldığı Dönemde Biçilmesi Daha Ekonomik Olmaktadır.

Arı Otu,Almanya Ve Doğu Avrupa Ülkelerinde Yeşil Ot,Kuru Ot Ve Silaj Yapımında Kullanılmaktadır.Arı Otu Bu Ülkelerde Bal Arıları İçin Son Derece Elverişli Bir Yem Kaynağı Olması Açısından Arı Yetiştiricileri Tarafından Geniş Ölçüde Ekimi Yapılan Bir Arı Yem Bitkisidir.

KAYNAK: ARİCİLİK.GEN.TR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder