25 Aralık 2010 Cumartesi

ballı bitkiler


BALLI BİTKİLER

BALLI BİTKİLER VE SINIFLANDIRILMALARI


picture

Ülkemiz Bitki Varlığı Bakımından Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasındadır.Tüm Avrupa Kıtasında 12.000 Dolayında Bitki Türü Varken Sadece Ülkemizde 10.000 Dolayında Bitki Türü Bulunur.Bunların İçinde Arıcılık Yönünden Önem Arz Eden Pek Çok Tür Doğal Olarak Yayılış Göstermektedir.Başarılı Bir Arıcılık Yapabilmek İçin Arıcılık Yapılan Bölgelerde Nektar Ve Polen Verimi Bol Olan Bitkilere İhtiyaç Vardır. Çiçeğin Olmadığı Yerde Arıcılık Yapmak Mümkün Değildir.Bu Bakımdan Arıcılık,Uzun Süre Çiçek Açan Ballı Ve Polenli Bitkilerin Bulunduğu Yörelerde Yapılmalı Yada Koloniler Bu Bölgelere Götürülmelidir.

Bitkilerin Nektar Verimine;Bitkinin Kendisiyle İlgili Türü,Nektar Salgı Miktarı,Çiçeklenme Durumu Ve Süresi Gibi Faktörlerle Birlikte Güneş Işığı,Hava Sıcaklığı,Nem Ve Toprağın Yapısı Gibi Ortamla İlgili Çevresel Faktörler Etkide Bulunur.Nektarın Az Veya Çok Şekerli Olması Yukarıdaki Faktörlere Bağlıdır.Arılar Şeker Oranı Yüksek Nektarları Tercih Ederler.Kısaca Nektar Sağlayan Bitkinin Değeri Ve Arılar Açısında Çekiciliği;Bitkinin Çiçeklenme Süresine,Bu Süredeki Nektar Salgılama Miktarına Ve Nektarın Şeker Oranına Bağlıdır.

Her Bölgenin Hatta Her Memleketin Kendine Has Bazı Doğal Ballı Bitkileri Vardır.Buna Ek Olarak,Ekim Ve Dikim Yolu İle Arılar İçin Mera Ve Nektar Kaynağı Oluşturulabilir.Uygun Bir Arazi Belirlenerek Bu Gibi Bitkileri Ekmek Suretiyle Hem Arılara Nektar Kaynağı Hazırlanır Ve Hem De Hayvanlar İçin Yem Elde Edilmiş Olur.Hayvancılığın Gelişmesi İçin Yem Bitkileri Tarımı Önemlidir.Baklagil Yem Bitkileri,Hayvanlar İçin Kuvvetli Bir Besin Kaynağı Olduğu Kadar Arılar İçin De Değerli Bir Nektar Ve Polen Kaynağıdır.Orman Ağacı Olarak Ihlamur,Kestane, Okaliptüs Arılar İçin Değerli Nektar Kaynaklarını Oluştururlar.Bunun Yanında Yalancı Akasya Arılar İçin Çok Değerli Nektar Kaynağıdır.

Arıcılık İçin Değerli Nektar Kaynağı Olan Ve İyi Kalite Bal Yapan Bitkileri;Kültür Bitkileri,Doğada Kendiliğinden Yetişen Bitkiler Ve Ağaçlar Ve Çalılar Olmak Üzere Üç Grupta Toplayabiliriz.

1) KÜLTÜR BİTKİLERİ

Bu Guruba Baklagil Yem Bitkileri İle Endüstri Bitkileri Girmektedir.Yem Bitkisi Olarak Ekilen Yonca,Korunga Ve Kolza En Başta Yer Almaktadır.Endüstri Bitkisi Olarak Pamuk Ve Ayçiçeği Arıcılık İçin Çok Önemli Kültür Bitkileridir.Bunlar Kültüre Alınmış Bitkiler Oldukları İçin Çiçeklenme Dönemleri Farklılık Gösterir Ve Arılar İçin Çok Zengin Ve Uzun Süreli Nektar Kaynaklarını Oluştururlar.Bu Bitkilerden Bazılarının Çiçeklenme Zamanı,Yayılış Alanı Ve Bal Özellikleri Aşağıda Verilmiştir.

KIRMIZI ÜÇGÜL

Baklagiller Familyasına Ait Bir Çok Bitki Türü Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmektedir.Fiğ,Yonca,Korunga Gibi Kültür Formlarının Ekimi İse Çok Geniş Alanlarda Yapılmaktadır.Bu Familyaya Ait Ballı Bitkilerin Sayısı,Diğer Familyalara Göre Daha Fazladır.

picture

Ülkemizde Yaygın Olarak Yetişmekte Olan Kırmızı Üçgülün Çiçeklenme Dönemi,Yetiştiği Bölgenin İklim Koşullarına Göre Farklılık Gösterir. Çiçeklenme Dönemi,Ilıman İklimin Hüküm Sürdüğü Bölgelerde Nisan Ayında Başlar Ve Eylül Ayına Kadar Sürer.Kırmızı Üçgül Balının Çok Güzel Bir Tadı Ve Kokusu Vardır.Çok Açık Sarı Renktedir.Kristalleşmesi Çabuktur.Bir Dönüm Kırmızı Üçgül Ekili Tarladan 10 Kg Bal Alınabilir.

BEYAZ ÜÇGÜL

Ülkemizde Hayvan Yemi Olarak Geniş Alanlarda Ekimi Yapılan Beyaz Üçgül,Aynı Zamanda Arılar İçin Önemli Bir Nektar Kaynağıdır.

picture

Mart Ayından Eylül Ayına Kadar Çiçekli Kalabilen Beyaz Üçgülün Balı,Kovandan Yeni Alındığı Zaman Renksiz Veya Çok Açık Sarıdır. Kovandan Alındıktan Çok Kısa Bir Süre Sonra Şekerlenir.Beyaz Üçgül Balının Güzel Bir Tadı Vardır Ve Oldukça Yumuşaktır.Bir Dönüm Beyaz Üçgül Ekili Tarladan 10 Kg Bal Alınabilir.

AYÇİÇEĞİ

Ülkemizde Geniş Alanlarda Ekimi Yapılan Önemli Bir Tarım Bitkisidir.Trakya Bölgesinde Yoğun Olarak Yetiştirilir.Arı,Ayçiçeğinin Nektarını Alırken Bu Bitkinin Tozlaşmasına Katkıda Bulunarak Döllenmesini Sağlar Ve Böylelikle Ürün Ve Kalite Artısına Neden Olur.Ayçiçeğinin Çiçeklenme Dönemi Temmuz Ayıdır.

picture

Ayçiçeği Balı Kovandan Yeni Alındığında Altın Sarısı Rengindedir.Kendine Özgü Bir Tadı Vardır.Ayçiçeği Balı Çok Çabuk Kristalleşir. Kristalleştiği Zaman Mum Gibi Görünür.Bir Dönüm Ayçiçeği Ekili Tarladan 5 Kg Bal Elde Edilebilir.

YONCA

Bu Bitkinin Değişik Türleri Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmekte Olup Bir Kaçı Da Kültüre Alınarak Hayvan Yemi Olarak Kullanılmaktadır. Yonca,Çok Yıllık Bir Bitkidir.Menekşe Moru Renginde Çiçekleri Vardır.Yüksekliği 250-2000 Metre Olan Taşlık Yamaçlarda, Çayırlarda Ve Step Alanlarda Rastlanır.Çiçeklenme Dönemi Mayıs’ta Başlayıp Eylül'e Kadar Devam Eder.Zonguldak,Gümüşhane,Erzurum,Kars, Nevşehir,Sivas,Erzincan,Muş,Ağrı Ve Gaziantep'te Doğal Olarak Bulunur.

picture

Yonca Balı,Yeni Hasat Edildiğinde Açık Sari Renktedir Ve Çabucak Kristalleşir.Kristalleşen Yonca Balı Katı Ve Krem Rengi Bir Görünüm Kazanır.Balının Çok Güzel Bir Aroması Ve Kendine Özgü Bir Tadı Vardır.Bir Hektar Yoncadan 400 Kg Dan Fazla Bal Alınır.Nektarının Bol Olması Ve Kaliteli Bal Vermesi Nedeniyle Yonca Önemli Ballı Bitkiler Arasında Yer Almaktadır.

2) DOĞADA KENDİLİĞİNDEN YETİŞEN BİTKİLER

Ülkemiz Bu Bitkiler Yönünden Oldukça Zengindir.Genellikle Nitelikli Nektar Veren Bitkilerdir Ve Arıcılık İçin Büyük Önem Taşırlar.Bunların Pek Çok Türleri Vardır.En Önemlileri;Kekik,Adaçayı, Tas Yoncası,Hindiba,Ballıbaba,Korunga,Lavanta,Muhabbet Çiçeği,Nane,Fiğ Ve Diğer Türlerdir.Bunlar Karışık Olarak Meralarda Bulunur.Kendi Kendine Yetişir.Tohum Saçar Ve Nesillerini Sürdürürler.Bu Bitkilerin Bazılarının Çiçeklenme Zamanı,Yayılış Alanı Ve Bal Özellikleri Aşağıda Verilmiştir.

ADAÇAYI

Ülkemizde Bir Çok Türü Doğal Olarak Yetişen Bu Bitkinin Yaklaşık Yedi Türü Ballı Bitki Olarak Bilinmektedir.Bitki Çok Yıllık Olup Boyu 30-60 Cm Arasında Değişir.Yaprakları Sık Tüylüdür.Çiçekleri Açık Sari Renktedir.Adaçayının Çiçeklenme Dönemi Temmuz Başından Ekim Sonuna Kadar Devam Eder.Ülkemizde Kırklareli,Kocaeli,Zonguldak,Sinop,Ordu,Trabzon,Erzurum,Kars Ve Hatay'da Doğal Olarak Yetişir.

picture

Adaçayı Balının Rengi Açık Sarıdır.Tadı Ve Kokusu Çok Güzeldir.Balının Karakteristik Aroması İle Diğer Ballardan Kolaylıkla Ayrılır.Adaçayı Balının Kristalleşmesi Oldukça Yavaştır.Bir Dönüm Adaçayı Ekili Alandan 6,5 Kg Bal Alınabilir.Bu Bitkinin Kültüre Alınması Arıcılık İçin Büyük Önem Taşımaktadır.

KEKİK

Ülkemizde Yaygın Olarak Yetişen Bir Bitkidir.Bu Bitkinin Beş Farklı Türü Ballı Bitki Olarak Bilinmektedir.Yol Kenarlarında,Tepelerde Ve Dağlarda Yetişen Kekik Hoş Kokuludur Ve Çok Yıllıktır.Kekik Bileşiminde “Timol” İçeren Uçucu Bir Yağ Vardır.

picture

Çiçeklenme Dönemi Mayıs Başından Ağustos Sonuna Kadar Devam Eder.Bu Tür Ülkemizde Ankara,Amasya,Çankırı,Kastamonu,Bolu, Trabzon Ve Kütahya'da Doğal Olarak Yetişir.Kekik Balı Açık Altın Sarısı Renktedir.Tadı Ve Aroması Çok Güzeldir.Kekik Balı Enzim İçeriği Bakımından Çok Zengindir.

BEYAZ BALLIBABA

Beyaz Ballıbaba Da Ballı Bitkiler Listesinde Yer Almaktadır.Ancak Nektar Bezlerinin,Çiçeğin Dip Kısmında Olması Nedeniyle Arılar Bu Çiçeğin Nektarından Yararlanamazlar.Bu Bitki,Güzel Kokulu Beyaz Çiçeklere Sahiptir.

picture

Beyaz Ballıbabadan Arılar Sadece Polen Toplarlar.Bitkinin Çiçeklenme Süresi Mayıs Başından Ağustos Sonuna Kadar Devam Eder. Giresun,Gümüşhane,Bayburt,Kars,Kayseri,Erzurum,Bitlis,Ağrı,Mersin Ve Hakkari'de Doğal Olarak Yetişir.

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ

Bu Bitkinin Değişik Türleri Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmektedir.Peygamber Çiçeği Çok Yıllık Bir Bitkidir.Çiçekleri Mor Renklidir Ve Çok Güzeldir.Son Yıllarda Bu Bitki Toplanıp Vazo Çiçeği Olarak Pazarlanmaktadır.Arıcılık İçin Büyük Değer Taşıyan Peygamber Çiçeğinin Tahribatı Bu Şekilde Başlatılmış Bulunmaktadır.Bu Durumun Yetkili Kurumlar Tarafından Engellenmesi Gerekmektedir.

picture

Peygamber Çiçeği Türkiye'de Çok Yaygındır.Çiçeklenme Dönemi Mayısta Başlayıp Ağustos Sonuna Kadar Sürer.Balı Açık Yeşil-Sarı Renktedir.Tadı Kendine Özgü Olup Hafif Acıdır.Kristalleşmesi Geç Olmaktadır.İç Anadolu Bölgesi İçin Oldukça Önemli Bir Nektar Kaynağıdır.

GEVEN

Türkiye'de Çok Sayıda Geven Türü Doğal Olarak Yetişmektedir.Ancak Bu Bitkinin Sadece Birkaç Türü Ballı Bitki Olarak Bilinmektedir. Nektarlı Olan Gevenlerin Çiçekleri,Nektarsız Olanlara Göre Daha Gösterişlidir.

picture

Çok Yıllık Bir Bitkidir.Bu Bitkinin Bal Kalitesi Türüne Göre Farklılık Göstermektedir.Geven Balı Su Rengindedir.Bazı Türleri,Bal Arıları İçin Zehirli Etki Göstermektedir.

ENGEREK OTU

Bu Bitkiye Ait 27 Tür Vardır.Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmektedir.Engerek Otunun Boyu 30 İle 50 Cm Arasında Olup Çok Yıllık Bir Bitkidir.Özellikle Yol Kenarlarında Yaygın Olarak Görülür Ve Yaprakları Tüylüdür.Çiçekleri Leylak Mavisidir Ve Güzelliği İle Arıların Dikkatini Çekmektedir.Engerek Otu Mayıs Ayından Ekim Ayına Kadar Çiçekli Kalabilir.

picture

Ülkemizde Kırklareli,İstanbul,Bursa,Bolu,Kastamonu,Sinop,Samsun,Giresun,Erzurum,Çorum Ve Ankara'da Yaygın Olarak Bulunur.Engerek Otu Önemli Bir Nektar Kaynağıdır.Bu Bitkiden Üretilen Bal Kaliteli Olup Geç Kristalize Olur.Balın Rengi Açık Sarıdır Ve Çok Güzel Aromaya Sahiptir.Bir Hektar Engerek Otu Ekili Alandan 300-400 Kg Bal Alınması Mümkündür.

SIĞIR DİLİ

Bir Çok Avrupa Memleketinde Bu Familyanın Bir Çok Türü Süs Bitkisi Olarak Kültüre Alınmıştır.Sığır Dili Çok Yıllık Bir Bitkidir.Boyu 20-150 Cm Arasında Olabilir.Çiçekleri Koyu Mavi Renkte Olup Çok Güzeldir.Çiçeklenme Dönemi Nisandan Ağustosa Kadar Sürer.Tarla Ve Bozkırlarda Bu Bitkiye Sıkça Rastlanır.

picture

Türkiye'de Tekirdağ,İstanbul,Bursa,Ankara,Samsun,Artvin,Kars,Çanakkale,Yozgat,Elazığ,Bitlis,Ağrı,Muğla,Antalya,Konya,Adana, Kahramanmaraş,Van Ve Mardin İllerinde Doğal Olarak Bulunur.Sığır Dili Balı,Açık Sarı Renkte,Kristalleşmesi Yavaş,Hoş Kokulu Ve Lezzetlidir.

UYUZ OTU

Bu Bitkinin Yaklaşık 80 Türü Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmektedir.Çok Yıllık Bir Bitki Olup Boyu 30-45 Cm Arasındadır.Çiçekleri Açık Eflatun Renkte Ve Çok Güzeldir.Trabzon,Kars,Ardahan Ve Gümüşhane’de Doğal Olarak Yetişir.

picture

Çiçeklenme Dönemi Temmuz-Ağustos Ayları Arasındadır.Bir Dönüm Uyuz Otu Ekili Alandan 20-50 Kg Bal Alınabilir.Balı Açık Sarı Renkli Ve Kristalleşmesi Çabuktur.

KARABAŞ OTU

Bu Bitkinin Yaklaşık 120 Türü Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmektedir.Çok Yıllık Bir Bitkidir.Karabaş Otunun Boyu 30-100 Cm Arasında Değişir.Bu Bitkiye Rutubetli Yol Kıyılarında,Kayın Ve Ladin Ormanlarında Rastlanır.Gül Kırmızısı Renkte Ve Çok Güzel Çiçekleri Vardır. Çiçeklenme Dönemi Haziranda Başlar Ve Ekime Kadar Sürer.Ülkemizde Kırklareli,İstanbul,Bolu,Kastamonu,Amasya,Giresun,Rize Ve Erzurum İllerinde Doğal Olarak Yetişir.Bu Bitki,Çiçeklenme Süresinin Uzun Olması Nedeniyle Önemli Ballı Bitkiler Listesinde Yer Almaktadır.

picture

Karabaş Otunun Balı Oldukça Açık Sarı Renkli Olup Kısmen Geç Kristalleşir.Kristalleştiği Zaman İnce Granüller Oluşturur.Balın Nane Kokusuna Benzer Bir Kokusu Vardır.Bir Dönüm Karabaş Otu Ekili Alandan 10-20 Kg Arasında Bal Alınabilir.

ERİK OTU

Bu Bitkinin 5 Türü Ülkemizde Doğal Olarak Yetişmektedir.Erik Otu Çok Yıllık Bir Bitkidir.Boyu 40 Cm Kadar Olabilir.Çiçekleri Açık Eflatun Renktedir.Çiçeklenme Dönemi Mayıstan Ekime Kadar Sürer.Çanakkale,İstanbul,Bursa,Çan Kiri,Sinop,Amasya,Giresun,Rize,Çorum, Balıkesir,Eskişehir,Ankara,Kayseri,Malatya,Tunceli,Muş,Bitlis,Aydın,Denizli,Antalya,Konya,Mersin,Adana,Mardin,Hakkari Ve Ordu'da Doğal Olarak Yetişir.

picture

Erik Otunun Çiçeklenme Süresinin Uzun Olması Ve Ülkemizde Çok Yaygın Olarak Bulunması Nedeniyle Bu Bitki Önemli Ballı Bitkiler Listesinde Yer Almaktadır.Erik Otu Balı Akik Sari Renktedir Ve Oldukça Güzel Bir Tada Sahiptir.Bir Dönüm Erik Otundan 20-50 Kg Arasında Bal Alınabilir.

3) AĞAÇLAR VE ÇALILAR

Ülkemiz Nektar Ve Salgı Üreten Ağaçlar Yönünden Değerli Türlere Sahiptir.Ağaç Ve Çalılar İçinde Nektar Ve Salgı Üretimi Bakımından En Önemlileri;Akasya,Ihlamur,Okaliptüs,Çam,Funda,Çeşitli Meyve Ağaçları,Söğüt,Yalancı Akasya,Akçaağaç,Böğürtlen,Muz,Kestane,Koca Yemiş,Püren,Erguvan Ve Meşedir.

picture

Köknarların Ve Bazı İbreli Ağaçların Çiçekleri Nektar Salgılamaz.Yalnızca Bazı Yaprak Bitlerinin Çıkardığı Artık Maddeler Ve Geçen Seneden Kalan Eski İbrelerin Sızıntıları Arılar İçin Bal Kaynağı Oluşturur.Köknar İbreleri Yaz Başında Sıcak Günlerde Tatlı Su Salgılar.Bu Salgılama Bir İki Hafta Gibi Bir Süre Devam Eder.Ancak,Çamlarda Yasayan Böceklerin Salgı Üretmeleri Uzun Sürelidir.Bu Salgıların Toplanarak Çam Balına Dönüştürülmesi Ülkemiz Bal Üretimi Ve İhracatı Yönünden Çok Önemlidir.İhraç Edilen Balımızın Tamamına Yakını Çam Balıdır.

picture

Bu Bitkilerden Bazılarının Çiçeklenme Veya Salgı Zamanı,Yayılış Alanı Ve Bal Özellikleri Aşağıda Verilmiştir.

AKASYA

Değişik İklim Koşullarına Kolaylıkla Uyum Sağlayabilen Akasya,Ülkemizde Yaygın Olarak Rastlanabilen Bir Ağaç Türüdür.Akasyanın Arıcılık Açısından Oldukça Önemli Bir Yeri Vardır.Görünümü İle De Park Ve Bahçelere Ayrı Bir Özellik Katan Akasya Dikiminin Hızlandırılmasına Ülke Çapında Önem Verilmelidir.Ağaçlandırma Yapılacak Bölgelere Dikilecek Her Akasya Ağacının Üretici Ve Ülke Ekonomisine Katkısı Büyük Olacaktır.

picture

Akasyanın Çiçeklenme Dönemi Bölgelere Ve Yüksekliğe Bağlı Olarak Nisan-Haziran Ayları Arasındadır.Akasya Balının Tadı Ve Kokusu Çok Güzeldir Ve Oldukça Geç Kristalleşir.Kendine Özgü Parlaklık Ve Akıcılığını Uzun Süre Kaybetmez.Bir Dönüm Akasyadan 150 Kg Bal Üretilir.

İĞDE

Bu Familyanın İki Türü Türkiye'de Doğal Olarak Bulunur.İğde,Bazı Bölgelerde Ağaççık,Bazı Bölgelerde İse Ağaçtır.Çiçekleri Açık Sarı Renktedir.İğde Çiçeğinin Güzel Kokusu Herkes Tarafından Bilinir.Arılar Sabahın Erken Saatlerinden Günün Geç Vakitlerine Kadar İğde Çiçeklerini Ziyaret Ederler.Çiçeklenme Süresi Bulunduğu Bölgeye Göre Değişir.

picture

Ilıman İklimin Hüküm Sürdüğü Alanlarda Nisan Ayında,Daha İç Bölgelerde İse Mayıs Ve Haziran Aylarında Çiçeklenme Gözlenir.İğdenin Nektarı Çok Fazla Değildir Ve Geniş Alanlarda Ekimi Yapıldığı Zaman Arıcılık Açısından Değer Kazanır.

SÖĞÜT

Arılar İçin Özellikle Erken İlkbaharda Önemli Bir Nektar Ve Polen Kaynağıdır.Ülkemizde Sulak Arazilerde Doğal Olarak Yayılış Gösterir.

picture

1 Dekar Söğüt Alanından 10-15 Kg Bal Alınabilir.Balı Geç Kristalize Olup Sarı Renklidir.

KESTANE

Ülkemizde Karadeniz,Ege,Marmara Ve Akdeniz Bölgelerinde Doğal Olarak Yetişir.Haziran-Temmuz Aylarında Çiçeklenen Kestaneden Elde Edilen Balın Rengi Koyu Kahverengi Olup Acımsı Ve Kendine Özgü Keskin Bir Kokusu Vardır.

picture

Tıbbi Ballar Arasında Kabul Edilen Kestane Balı Geç Kristalize Olur.Farenjit,Astım,Kansızlık Durumlarında İyileştirici Özelliği Vardır.

YAKI OTU

Bu Bitkinin 21 Türü Türkiye'de Yetişmektedir.Çok Yıllık Bir Bitkidir.Çiçekleri Pembe Renkte Ve Çok Güzeldir.Bazı Ülkelerde Yakı Otu Kültüre Alınmıştır Ve Yetiştiriciliği Yapılmaktadır.Yüksekliği 600-3000 M Arasında Olan Yeşil Alanlarda,Ormanlarda Ve Kayalık Bölgelerde Yakı Otuna Rastlamak Mümkündür.

picture

Bursa,Ankara,Sinop,Ordu,Giresun,Trabzon,Kars,Balıkesir,Kütahya, Kayseri,Erzurum,Bitlis,Ağrı,Antalya,Van Ve Adana'da Bulunur.Balının Rengi Açık Yeşildir.Kristalleştiği Zaman Beyaz Bir Renk Alır.Balının Çok Güzel Bir Tadı Ve Aroması Vardır.Bir Hektar Yakı Otu Ekili Alandan 600 Kg Bal Alınabilir.

OKALİPTÜS (SÜLFATO)

Okaliptüs,Park Ve Bahçelerde Süs Bitkisi Olarak Da Kullanılmaktadır.Her Zaman Yeşildir Ve Akdeniz Bölgesi İkliminden Hoşlanmaktadır. Bu Bitkilerin Boyu 30 Metreye Kadar Çıkabilir.Çok Yoğun Sarı Çiçekleri Vardır.

picture

Türkiye'de En Çok Mersin Ve Adana Bölgesinde Bulunmakla Birlikte İstanbul,İzmir,Antalya Ve Hatay'da Da Bu Bitkiye Rastlamak Mümkündür.Çiçeklenme Dönemi Türe Ve Bölgeye Göre Kasım-Haziran Ayları Arasındadır.Balı Yavaş Kristalize Olur.

NARENCİYE

Narenciye Bitkileri Arasında Portakal Ve Limon Arılar İçin Önemli Nektar Kaynaklarıdır.

picture

Ülkemizde Akdeniz Ve Ege Bölgelerinde Geniş Alanlarda Kültüre Alınmıştır.Balı Kendine Has Hoş Kokulu Olup C Vitamini Bakımından Zengindir.

PÜREN

Ülkemizde Akdeniz,Ege,Trakya Ve Karadeniz Bölgelerinde Doğal Yayılış Gösteren Pürenin İlkbahar Ve Sonbaharda Çiçeklenen Türleri Vardır.Çiçekleri Pembe Ve Mor Renkli Olup Arılar İçin Zengin Nektar Ve Polen Kaynağıdır.

picture

Püren Balı Kendine Has Aromalı,Hafif Acımtırak,Oldukça Kıvamlı Ve Kıymetlidir.

KAYNAK: YAYÇEP

2 yorum:

  1. Sevgili Gökhan bey,güzel ve faydalı paylaşım için teşekkürler,saygılarımla

    YanıtlaSil
  2. sevgili arkadaşım paylaşımın için teşekkür ederim bu çiçeklerin tohumlarını nerde bula biliriz şimdiden teşekkürler.

    YanıtlaSil