26 Ocak 2015 Pazartesi

Nihayet gene köyümdeyim

Yeni uğraşım bu günlerde kırmızı Kaliforniya solucan gübresi ve yetiştirmesi
Kırmızı Kaliforniya solucanı
Dünyaya siz de bir imza bırakın. Evsel atıklarınızı değerlendirerek geri dönüşüme katkı sağlayın. Çocuklarınızın ve sizlerin sağlığı, ortak geleceğimiz, doğal yaşamın devamı ve dünyanın ekolojik dengesi için %100 Organik Ürünler kullanın ve kullanımını teşvik edin. Toprakçı çiftliği  Organik Ürünler, üretim esnasında tamamen geri dönüşümü esas alan, çevreye duyarlı, toprağa saygılı Solucan Gübresi (Vermikompost) daha sağlıklı bir dünyanın anahtarıdır. Solucanlarla yaptığımız bu uluslararası yürüyüşe katılın. Gezegenimizin verebileceğimiz her türlü yardıma ihtiyacı var! Solucan Gübresi bitkilerin kök gelişimini hızlandırır, büyümesini ve verimini arttırır, bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirerek onların hastalıklara karşı dayanıklı olmalarını sağlar. Solucan Gübresi ile yetiştirilmiş gıdalarla beslendiğinizde siz de kendi bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı dayanıklı hale geleceksiniz. 
Haydi Solucanlar Harekete Geçin!

Solucanlar, dünyanın var oluş sürecinin başından beri hayatta kalabilen nadir hayvanlardan biridir. Bunca zamandır hayatta kalabilmelerini, bağışıklık sistemlerinin gücüne borçludurlar. Bağışıklık sistemlerinin gücü de, solucanların üzerinde ve sindirim sistemlerinde mevcut olan ve onları koruyan vücut sıvıları (Sölom Sıvısı) sayesinde oluşur. Solucanların hareket kolaylığı sağlamak ve toprakta bulunan milyonlarca zararlı bakteriden korunmak için yani hastalanmamak için Sölom Sıvısı salgılarlar. Sölom Sıvısının zararlı organizmalara karşı olan baskılayıcı tutumu kanıtlanmış ve hatta omurgalı canlılarda kanser hücreleri üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıdaki mikroorganizma taşıyan, azot fikse eden bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Solucanların sindirim sistemlerinde rhizobium (azot biriktirmeye yarayan bakteriler) azoto bakteriler nitrosomonas (amonyağı nitrata nitratı nitrite çeviren bakteriler ) ve mikorizal mantarlar (bitki korteksinde yaşayan alımı yavaş besinleri alınabilir forma getirmekte yardımcı olan bakteriler) bulunmaktadır. Bu bakteri ve mantarları solucanlar sindirim sistemlerinden geçen yiyeceğe karıştırmak sureti ile gübreye enjekte ederler. İşte Mucizenin Tanımı Budur! Solucanlara verilen mamalar, solucanların bu doğal sindirim sisteminden geçerken, enzim ve bağırsak faaliyetleri sonrası ortaya çıkan dışkı yani vermikest, parçalama gerektirmeyen, bitkinin alabileceği formda yoğun bitki besin elementleri yüklenerek çıkar. Hem enzimler, hem bitki besin elementleri hem de Sölom Sıvısı sayesinde son derece kaliteli ve değerli bir dışkı olan Solucan Gübresi; kök ve kök çevresindeki hastalıklara (nematod, fusariyum) karşı direnç sağlar. Bu direnç ve besinler kök kılcalları ve ana kökler tarafından bitkiye aktarılır. Organik maddece zengin bu doğal gübre sayesinde, balkonunuzda, bahçenizde diktiğiniz sebze ve meyvelerden dirençli, kaliteli, doğal esanslı, doğal nefasetli ürünler elde edilir.

Verilebilenler 
Domates, Biber, Patlıcan, Salatalık, Kabak Kabukları Marul, Kıvırcık, Lahana, Asma Yaprakları Meyve kabukları Elma, Armut, Şeftali vs. Fasulye, Barbunya, Bezelye Atıkları Muz Kabuğu (Çok severler) Maydanoz, Az Miktarda Havuç Posası İnceltilmiş Yumurta kabuğu (asidi dengeler) Yaprak (iğneli ve meşe hariç) Çay, Kahve Posası (Çok severler) Nane, Kekik (Az Miktarda) Kurutulmuş (Az Miktarda) Çim Sebzelerinizin Hasat Çıktıları (ufalanmış) Az Miktarda Toprak Karton, Mukavva, Gazete Kâğıdı (Baskısız) Hindistan Cevizi Kabuğu (Ufalanmış) Az miktarda şeker vb

Verilemeyenler Et ve Süt Ürünleri İğne Yapraklar Soğan, Sarımsak Portakal, Limon, Mandalina Suyu Alınmamış Karpuz Suyu Alınmamış Kavun Yağ Renkli Baskılı Kâğıt Narenciye Çekirdek Ekmek, Kek, Makarna Dergi Yaprakları Patates Salata Sosları Tuzlu Yiyecekler Taze Kesilmiş Yaş Çim

Solucanları Beslemek Solucanlar, yataklarındaki yiyecekleri ve önceki yemek kaynaklarını tekrar tekrar yiyebilirler. Solucanlar her gün kendi ağırlıkları kadar yiyecek tüketirler. Ancak bunun her zaman yeni eklenen yemek atıklarından olacağını söylemek doğru olmaz. Siz daha uzun süre bekledikçe (solucanlar aynı yiyeceği tekrar tekrar yedikçe) solucan gübresinin kalitesi artacaktır. Solucanları 2 günde bir veya her gün azar azar besleyin. Onlara ufak miktarlarda yiyecek verin. (125 gr. kadar) Solucanları çok fazla beslemeyin. Tüketemeyecekleri kadar bir besin ile beslemeniz halinde ortamda asit birikebilir ve solucanlarınıza zarar verebilir, sinek ve koku yapabilir. Eğer çok fazla yiyecek birikirse, bunları plastik bir kutu içinde veya suyunu almak sureti ile buzdolabı poşetinde buzdolabında saklayın. Gerektikçe solucanlara verin. Bunu en iyi siz gözlemleyeceksiniz. 
Unutmamak gerekir ki, tüketecekleri bir mama kalmaz ise solucanlarınız ölürler.

Mama nasıl verilmeli?
 Bu tamamen sizin bu işe ayıracağınız zamanla ilgilidir. Solucanlarda diş olmadığından, ne kadar küçük parçalar halinde verirseniz, o kadar çabuk kompost elde edersiniz. EkosolFarm KompostBox®’ınız mutfak çıktınıza yetişemiyor ve çöpünüzü atmaya kıyamıyorsanız, bir öğütücüden geçirip suyunu iyice sıkıp buzlukta saklayabilir ihtiyacınız olunca tekrar verebilirsiniz. Bunların hiçbirine zamanın yok diyorsanız KompostBox’ınıza bütün olarak da atabilirsiniz. Solucanların Yaşam Ortamları ve Beslenmeleri ile İlgili Altın Kurallar • Solucanlar ışığı ve güneşi sevmezler mamanın veya toprağın içinden çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler. Bundan dolayı karanlık bir ortam yaratmalısınız. • Nemin olduğu ortamlarda hareket edebilirler. Verdiğiniz mamalar yeterince su bırakacaklardır. Ancak yine de nemini zaman zaman kontrol etmeli, özellikle sıcak havalarda dikkat etmelisiniz. Nemsiz olduğunu düşünüyorsanız suyu boca etmeden bir püskürtme aracı ile nemlendirmelisiniz. Çok ıslak olursa kağıt ve mukavva takviyesi yapılmalı fazla ıslaklık alınmalıdır. Çok sıcağı da çok soğuğu da sevmezler. Ortamları 10–20 °C olursa yemeleri hızlanır. Aşırı sıcaklarda üst kapağı açarak havalandırma sağlanmalıdır. 5 °C nin altında uykuya dalarlar. Sıfırın altında ki derecelerde ölebilirler. Kap dolana kadar besinler azar azar verilmelidir. Her besini verirken maksimum 5 cm lik yükseklikte beslenmelidir. Yukarı çıkmadılarsa besin vermeye ara vermelisiniz. • • • • • • 
İyi Bir Mamalama Yapılmıyorsa Neler Olabilir Nasıl Önlem Alabilirsiniz? •
 Eğer içinde kurtçuklar oluşuyorsa et-­‐süt ürünleri, yağ veya karbonhidrat türevleri veriyor olabilirsiniz. Bu tür bir besleme yapmamalısınız. 
• Eğer kompost kutunuzda sinek ve koku oluşuyorsa az miktarda yaprak, toprak, kâğıt parçaları ve yumurta kabuğu kullanarak pH dengesini sağlamalısınız.
 • Solucanlar ölüyorsa besin maddelerine yaşam ortamı sıcaklıklarına, kompostun nemine dikkat etmelisiniz. 
Solucan Gübresinin Toplanması: 
En alt tabladaki yiyecekler genellikle ilk olarak kompost haline gelenler olacaktır. Alttaki bu tabladaki malzeme hemen hemen siyaha döndüğünde, parçacıklar ufalanmış hale geldiğinde ve tablada çok az veya hiç solucan kalmadığında ve yüzey demlenmekte olan pilav gibi göz göz olduğunda solucan atıklarını yani vermikompostunuzu toplamanın zamanı gelmiştir. 
Üretim tablasını bir torbaya boşalttıktan sonra tablayı durulayın. Bu durulama suyu da gübre olarak zengin içerikte olduğundan, bahçenize, saksılarınıza dökebilirsiniz.

Solucan Çayı Toplama:
 Kompost oluşumu sürecinde ortaya çıkan bir miktar nem, solucan çayı toplama tablasına düşecektir. Bu sıvı, yiyeceklere ve solucan atıklarına değmiş olduğu için zengin bir gübredir ve özellikle ekili sebze ve meyveleriniz için önemli bir besin kaynağıdır. 
Kompost Çayı’nı bitkilerinize uygularken mutlaka 1/10 oranında suyla karıştırınız. Bu sıvıyı toplamak için musluğun altına bir kase veya şişe koyunuz ve suyu süzmek için musluğu açınız. Sıvı Toplama tablasını zaman zaman yıkamanızı öneririz. 
Solucan Gübresi ürettiğinizde; Organik Tohum da temin ederek, balkonunuzda, bahçenizde sebze ve meyvelerinizi kendiniz yetiştirebilecek, sağlıksız kimyasal gıdalar yemek zorunda kalmayacaksınız! Lezzetli organik yiyecekler yakında yemek masanızda olacak!

Organik Tarım Nedir? Doğadaki dengeyi koruyan, toprak verimliliğinde devamlılığı sağlayan, hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak, doğadaki canlıların sürekliliğini sağlayan, doğal kaynakların ve enerjinin optimum kullanımı ile optimum verim alma sistemidir. Kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Doğadan aldığını doğaya geri veren, tarımın sürekliliğini sağlamayı hedefleyen toplu bir felsefenin ürünü, bir yaşam biçimidir. Organik Ürün; 
Organik ürünler tamamen doğadaki organik bitkilerden elde edilir. Saf ve doğal olmayan hiçbir madde içermez. 
Bir ürünün %100 Organik Olduğu Nasıl Anlaşılır? 
Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği sertifika kuruluşları tarafından, 
• Tarla’nın denetlenerek sertifikalanması
 • Tohum’un denetlenerek sertifikalanması
 • Doğal Gübre’nin denetlenerek sertifikalanması
 • Doğal Böcek İlacı’nın denetlenerek sertifikalanması
 • Yetişen Ürün’ün denetlenerek 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder